Poslech hudby – dobrá sluchátka jsou základ

Používání sluchátek při běhání je kontroverzní téma. Na internetu je dostupných mnoho článků a diskusí, kde se můžeme dozvědět, proč sluchátka nepoužívat při běhání, zejména z důvodu bezpečnosti. Na druhou stranu se můžeme dočíst o mnoha běžcích, i těch elitních, kteří sluchátka při běhání používají. Je na vás, pro co se rozhodnete, co vám nejvíce vyhovuje. Pokud patříte do té skupiny běžců, kteří prostě hudbu při běhání rádi poslouchají, tak pro vás je určena tato malá recenze sluchátek s mou vlastní zkušeností.

Měl jsem různá období, kdy jsem neběhal bez sluchátek a pak zase zásadně bez nich. Několik posledních měsíců však běhám pouze s “hudbou v uších”. K běhu používám pro záznam samotné aktivity telefon iPhone (program Runtastic) a tak jsem přirozeně při běhu používal sluchátka, která jsou součástí balení.

IMG_6204.JPG

Mají tu výhodu, že jimi lze ovládat hlasitost, přeskakovat na další skladbu a přijmou hovor. Nevýhodou je, že na sportovní aktivity se fakt nehodí. Jednak po chvíli začnou z ucha vypadávat (když se spotíte) a také nejsou voděodolné, takže se mi podařilo již dvoje “zlikvidovat”, což se projevilo tím, že na nich přestane fungovat ovládání. Rozhodl jsem se tedy, že budu investovat do sluchátek, určených k běhu.

Mezi preferované vlastnosti při samotném výběru jsem zařadil možnost upevnění sluchátek na uchu, možnost ovládat hlasitost, možnost přeskakovat skladby při poslechu (takže kompatabilitu s iPhonem) a voděodolnost. Nehledal jsem bezdrátová – kabel mi nevadí, protože při běhání mám iPhone v pouzdru upevněném na ruce a kabel je smotaný na nejkratší možnou vzdálenost přímo u pouzdra, kde je na to určené místo.

Při hledání na internetu, čtení různých diskusí a recenzí jsem narazil na zajímavou řadu sluchátek americké firmy Polk (http://www.polkaudio.com/). Jejich řada sluchátek, určených pro sport, splňovala moje potřeby. Jen jsem váhal s jedinou věcí – tuhle firmu jsem neznal :-). Začal jsem tedy číst recenze jak na tato sluchátka, tak také na samotnou firmu, abych o ní něco věděl. Moje volba byla nakonec jasná – Polk Audio UltraFit 3000.

IMG_6205.JPG

Vzhledem k nemalé ceně sluchátek (něco málo přes 2 tisíce) jsem s nákupem dlouho váhal. Měl jsem těsně před závodem (půlmaraton) a představa, že poběžím s těmi “ajfónovými” se mi nezamlouvala. Tak jsem je rychle objednal – dodání však nakonec bylo pár dní po závodech :-). Když mi konečně přišel očekávaný a vytoužený balík, byl jsem ihned překvapen samotným balením, které je velice pěkné a kvalitní.

IMG_6206.JPG

Obal ale není přece tak důležitý, jako jeho obsah 🙂 a tak jsem rychle začal vybalovat. Po rozbalení je k dispozici, kromě samotných sluchátek, několik špuntů na výměnu – dle toho, jaká velikost či tvar vám vyhovuje. Navíc je k dispozici ochranné pouzdro pro uložení sluchátek doma či při cestování.

IMG_6207.JPG

 

Sluchátka jsou při rozbalení rozpojená a je možné je spojit s kabelem s klasickou koncovkou jack 3,5 mm. Původně jsem si myslel, že po spojení již nebude nutné sluchátka rozpojovat, ale možnost rozpojení se opravdu hodí – zejména, když chcete odložit obal na telefon (třeba jej usušit po běhání), na kterém máte smotaný kabel a samotná sluchátka tak zatím můžete odpojit a uložit do pouzdra.

 

Zkušenosti z používání

Nikdy jsem tento typ sluchátek neměl a nezkusil a tak jsem měl obavu zejména z toho, aby netlačily, aby to nebylo při běhání nepohodlné. Opak je pravdou – sluchátka sedí perfektně. Ani při delších tratích jsem nepocítil sebemenší náznak problému. Jediný “problém”, který jsem z počátku měl, bylo bouchání kabelu s ovládáním hlasitosti o tělo – při každém kroku. To jsem vyřešil vhodným namotáním kabelu na pouzdro s telefonem. Jiný problém jsem zatím neměl. Zvuk je naprosto perfektní. Když jsem běhal se sluchátky od iPhonu, byl jsem zvyklý na ostré tony – u těchto sluchátek je zvuk daleko vyrovnanější. Další věc, která mne zaujala, je utlumení okolních zvuků – je takřka dokonalé, což je také trochu nebezpečné, zejména na silnici – auto opravdu není slyšet. No a samozřejmě jsou sluchátka kompatibilní s iPhonem, takže lze při běhu hudbu ovládat.

 

Závěr

Tato sluchátka mohu vřele doporučit. Pokud při běhu rádi posloucháte hudbu, pokud sháníte vhodná sluchátka, protože stávající vám nevyhovují, pokud chcete, aby sluchátka dobře držela na uších a aby poslech byl kvalitní, určitě nebudete litovat této investice.

Máte podobnou zkušenost s těmito sluchátky nebo máte dobrou zkušenost s jinými? Napište nám to.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *