Synchronizace více “fitness aplikací”

Už se vám stalo, že jste se chtěli spojit s někým známým přes určitou fitness aplikaci a sdílet tak mezi sebou své výkony v běhání, cyklistice či lyžování? Někdy to vjyde, protože oba používáte stejnou aplikaci, ale většinou je opak pravdou. Aplikací, které jsou schopny naše sportovní výkony evidovat, a sdílet v rámci jedné komunitní sítě, je mnoho. Možná až příliš mnoho. Na druhou stranu je dobře, že je z čeho vybírat, že 🙂 ? Jak ale řešit případy, kdy nechcete opustit svůj oblíbený program, kde už máte třeba i několik přátel a zároveň fungovat v jiných sítích? Nebo jak se zúčastnit výzvy Rungo, když je to možné pouze přes Endomondo a vy ho zrovna nepoužíváte? Tak právě tomuto tématu se chci věnovat v tomto článku.

business-926221_1920

Řešení je více. Jednou možností je ruční export každé aktivity ze svého primárního účtu (své primární aplikace) a následně ruční import do té, kterou chcete používat “navíc”. Trochu složitější je tento způsob ve chvíli, když chcete používat více než dva účty – je to pak dlouhá ruční práce a brzy vás to omrzí. Je tu ale ještě jeden způsob a to propojení všech účtů a jejich vzájemná synchronizace. Přesně o toto se v současné době umí postarat webová služba tapiriik.

 

Tapiriik 

Jedná se o webový OpenSource projekt, který v současné době umí synchronizovat několik stěžejních poskytovatelů fitness aplikací, které jsou mimo jiné založeny na webovém základu. Tím myslím to, že ne každá mobilní aplikace pro sportovní aktivity má také svůj web, kde jsou všechny aktivity dostupné a lze je tedy synchronizovat. V mém případě šlo o potřebu překopírovat veškeré aktivity z mé “primární aplikace”, kterou používám (Runtastic) s aplikací Endomondo. Důvodem bylo to, že jsem chtěl jednak vyzkoušet něco jiného než Runtastic (čistě pro zkušenost) a také proto, protože jsem se chtěl zapojit do výzvy, kterou v září vyhlásil web Rungo (jak jsem již uvedl). Tato webová aplikace je vcelku prostá. Po otevření webové stránky můžete vidět, které aplikace jsou podporovány. V době psaní tohoto článku to byly tyto:

tapirik2

V tuto chvíli stačí, když se po kliknutí na patřičné ikony, které zastupují vámi používané aplikace, přihlásíte se do nich případně potvrdíte (autorizujete) propojení a jeto. V mém případě to vypadá takto:

tapirik3

Jak je vidět na obrázku uprostřed, použil jsem také propojení na Dropbox. To je velice vhodná alternativa ke všem fitness aplikacím, které nejsou podporovány. V mém případě vhodná alternativa pro Runtastic – ještě blíže vysvětlím následně. Jakmile jsem takto připravil k synchronizaci všechny potřebné aplikace (účty), stačí kliknout na kolečko se šipkami a proces synchronizace se spustí. Při samotné synchronizaci vezmě Tapiriik veškeré aktivity, které v jednotlivých účtech najde a uloží je do všech ostatních, ve kterých danou aktivitu nenalezne. Tímto způsobem tedy můžete velice rychle a velice elegantně propojit účty, které chcete z nějakého důvodu používat a mít aktuální.

Může se stát, že se vám nepřekopírují všechny aktivity. Důvodů může být více. Jedním může být chybně a ručně nadefinovaná aktivita. Dalším důvodem může být chybná definice aktivity ve zdrojovém programu atd. Pokud se vám něco podobného stane, pokuste se dohledat, u které aktivity se synchronizace zasekla a tuto aktivitu ze synchronizace buď vyřadit nebo naimportovat ručně. Také může být problém v tom, že každý program má k dispozici jiné aktivity než ty ostatní (cyklistika, jízda na kole apod. – každý to nazve jinak).

Možná vás napadne, jak nastavit Tapiriik, aby prováděl synchronizaci automatikcy, abych nemusel neustále navštěvovat web a klikat na uvedenou ikonu s šipkami. Odpověď je jednoduchá – stačí zaplatit. Myslím, že věta, uvedená u aktivace automatické synchronizace, je výstižná:

tapirik4

Pokud se vám ale jedná o jednorázovou akci, což asi bude většinou stačit, není potřeba se tímto zabývat. Pokud ale chcete synchronizovat automaticky, něco musíte zaplatit – lze i méně, než je uvedeno 🙂

 

Jak na Runtastic

Jak už jsem uvedl výše a jak je patrné z obrázku podporovaných aplikaci v systému Tapiriik, uživatelé aplikace Runtastic to mají trochu složitější. Vzhledem k tomu, že nelze účet Runtastic propojit a tím synchronizovat veškeré aktivity, nezbývá nic jiného, než aktivity z webové stránky Runtastic vyexportovat. To ale není také tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Pokud budete chtít uložit (vyexportovat) jedinou aktivitu, není problém. Stačí, když si danou aktivitu otevřete a v právé části obrazovky kliknete na šipku u možnosti Upravit. Zde je k dispozici možnost aktivitu stáhnout.

runtastic2

Na výběr máte následně tři formáty. Je potřeba zjistit, jaký formát potřebujete (jaký formát je podporován cílovou aplikací). V mém případě to mohl být formát GPX.

runtastic3

Následně si uložený soubor naimportujete do aplikace, kterou chcete používat. Vzhledem k tomu, že nevím, která to ve vašem případě bude 🙂 , nebudu zde blíže specifikovat, jak na to. Ale jsem přesvědčen, že na to přijdete.

Na úplný závěr ještě uvedu, jak vyexportovat z webu Runtastic veškeré své aktivity. Jak je totiž z výše uvedeného patrné, ručně lze uložit pouze jednu jedinou aktivitu. Pokud ale program používáte třeba i několik let, aktivit můžete mít stovky. V takovém případě nelze každou aktivitu exportovat ručně. V tomto případě je nutné použít trochu složitější postup.

  1. Otevřete si webový prohlížeč Chrome – kdo nemá, nechť si ho nainstaluje 🙂
  2. Po spuštění prohlížeče se přihlašte do svého účtu na webu Runtastic.
  3. Přejděte do přehledu svých aktivit. runtastic4
  4. V prohlížeči Chrome použijte klávesovou zkratku Ctrl+Shift+i (nástroje pro vývojáře) nebo jděte do menu:chrome2
  5. Obrazovka webového prohlížeče se rozdělí na dvě části. Ve spodní části se objeví okno pro psaní kódu. Sem je nutné zadat skript viz níže a odentrovat. V tu chvíli se skript spustí a začne ukládat veškeré vaše aktivity do adresáře “Ke stažení”. Každá aktivita bude v adresáři představovat jeden soubor.
  6. Nyní je potřeba veškeré soubory nakopírovat do Dropboxu, který je systémem Tapiriik podporován. Pokud účet u Dropboxu nemáte, je nutné si jej vyřídit. Návodů jak na to je na internetu dostatek, takže tomuto tématu se zde věnovat nebudu.
  7. Jakmile potřebné soubory do sdíleného adresáře Dropboxu nakopírujete, můžete přejít na stránku Tapiriik. Pokud jste si pro tento účel zařídili účet na Dropboxu, nezapomeňte jej také propojit do systému Tapiriik. Nyní už jen stačí spustit synchronizaci.

Kód skriptu

$.each(index_data,function(){
$(‘<iframe/>’, {
src: ‘https://’+app_config.domain+user.run_sessions_path+this[0]+’.gpx’
}).appendTo(‘body’);
});

Pokud byste měli jiné zkušenosti, jak výše uvedené situace řešit, napište mi. Rád to uvedu pod článek. Jestli se vám něco nebude dařit, také mi napište – když budu vědět, rád poradím 🙂

Tak ať se vám daří a běhu zdar !

– ĐZ –