Běhání ve tmě

Prázdniny skončily, čas, kdy je světlo, se kvapem krátí a tak nám nezbývá nic jiného, než občas vyběhnout po tmě. Zvláště pak ti, kteří chodí do práce, nemají někdy moc na výběr – pokud tedy nechtějí raději sedět doma a vymlouvat se na to, že už je tma a tak nemohou běhat 🙂 Ale nikoho takového neznám 🙂 Mám aktuálně za sebou první “noční běh” (bylo něco kolem půl deváté a mimo město opravdu tma 🙂 ) a tak mne napadlo, že by bylo dobré si určité věci zopakovat.

girl-162474_1920

Běhání ve tmě má ale svá úskalí a je nutné se na něj dobře připravit. Následuje několik málo bodů, které obsahují několik základních doporučení, kterých se sám držím.

Žádná hudba
Ač velmi často běhám se sluchátky a poslouchám hudbu, ve tmě NE! Je naprosto nezbytné, abyste slyšeli každé auto či jiný dopravní prostředek. Nespoléhejte v žádném případě na to, že uvidíte světlo.

Musím být vidět
Dlouhou dobu jsem používal reflexní pásku na ruku. Určitě to znáte a určitě jste nějakou doma také měli, nebo máte – zvláště, pokud máte děti. Když jsem si jednou v Triexpertu kupoval běžeckou obuv, viděl jsem tam reflexní pásek na ruku od firmy FueltBelt – se suchým zipem a s několika světelnými diodami dokola.

FueltBelt2
FueltBelt1Velice mě to zaujalo a koupil jsem si to. Tento výrobek mohu vřele doporučit. Velice lehce jej můžete během běhu zapnout či přepnout na různou frekvenci blikání (svícení). Pozitivní na tom je také to, že diody jsou kolem celé ruky a tak je jejich blikání vidět z obou stran (zepředu i zezadu). K tomu, abych byl vidět, je možné dokoupit i další doplňky. Často se uvádí, že vhodná je např. reflexní vesta. Kdo by chtěl navíc vyřešit rovnou dvě mouchy jednou ranou, a shání také vhodné oblečení, určitě stojí za zmínku vcelku nový koncept firmy Craft s názvem Run Brilliant.

Jít běhat brzy ráno či pozdě večer, zkrátka za tmy, to chce jistou dávku sebezapření. Zkuste to a uvidíte, zda je to pro vás to pravé. Pro každého to určitě není.

Musím vidět
Je sice dobré, když vás vidí ostatní, ale pokud běžíte ve tmě, jste to právě vy, kdo potřebuje také vidět. Nespoléhejte na pouliční světla ani na světlo měsíce. Jakmile vyběhnete z města ven, často neuvidíte ani na krok. Vyvrtnutý kotník je jistě to poslední, co byste si přáli. Proto je nanejvýš vhodné, abyste mezi svou “noční výbavu” přidali také čelovku. Osobně používám “co dům dá”, protože jich máme několik. Takže zde nebudu recenzovat žádný přesný typ. Zajímavých článků, které se tomuto tématu věnují, je na internetu mnoho (jeden z mnoha – Rungo – Vyberte si čelovku pro své noční výběhy). Je nutné také zmínit, že díky čelovce vás daleko dříve a lépe uvidí protijedoucí auta!

Správná strana aneb “hlavně vlevo”
Pokud běžně běháte po silnicích, kde je také dopravní provoz, je nutné dodržovat pravidlo běhu na levé straně silnice. Má to své logické opodstatnění a neméně důležité je, že je to tak správně podle pravidel silničního provozu. Běžec je totiž brán jako chodec – “Chodci choďte vlevo”. Pokud vás ale poběží víc, pak jste skupina a musíte běžet vpravo. Na toto pravidlo nezapomínejte!! Také věnujte zvýšenou pozornost situacím, kdy proti vám jede auto. Nikdy nevíte, kdo sedí za volantem. Dobrým signálem je to, když řidič vypne dálková světla – pravděpodobně vás uviděl 🙂

Tak hurá do tmy 😉 Není třeba se toho obávat. Troufám si říct (a to už jsem několik desítek výběhů ve tmě absolvoval), že to není nic, co by se nedalo zvládnout – jen se překonat. Když vás toto téma bude více zajímat, hledejte na internetu – dají se najít i diskuse, kde se na toto téma běžci baví. Výše uvedené je v kostce shrnuto, na co je potřeba myslet vždy a s čím mám osobní zkušenost. Pokud máte zkušenosti jiné, nebo pokud zde něco podstatného chybí, neváhejte mi to napsat.

– ĐZ –

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *